A. Formy spolupráce středních škol a firem v MSK
Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který od roku 2017 realizuje pilotní projekt ověřování významných prvků duálního vzdělávání v Moravskoslezském kraji připravil dotazníkové šetření. Zaměřeno bylo právě na získání příkladů té nejlepší praxe spolupráce firem se středními školami. Cílem realizovaného šetření bylo vykreslení co nejplastičtějšího obrazu spolupráce konkrétní firmy s konkrétní střední odbornou školou v rámci jejího každého jednoho školního oboru, a to kategorie H (středního odborného vzdělání s výučním listem) a/nebo školního oboru kategorie L (úplného středního odborného vzdělání s odborným výcvikem a maturitou). Aktuálním šetřením srovnáváme hloubku a rozsah spolupráce škol a klíčových firem, které již nyní využívají prvky duálního systému vzdělávání s ostatními firmami.
2022
2019
B. Dopad Covid-19 na odborné vzdělávání a přípravu
V průběhu června 2021 bylo pracovníky MS Paktu provedeno rozsáhlé dotazníkové šetření na středních odborných školách v Moravskoslezském kraji, na kterých se vyučují „H“ či „L“ studijní obory, s cílem zmapovat situaci v odborném školství v souvislosti s uzavřením škol a dalšími opatřeními souvisejícími s pandemií Covid-19. Dotazník se zaměřoval na tři oblasti témat: realizace odborného vzdělávání a přípravy během Covid-19, restart odborného vzdělávání a přípravy po pandemii Covid-19 a oblasti a možnosti pomoci v rámci restartu po Covid-19.
Dopad Covid-19 na odborné vzdělávání a přípravu
C. Evaluace pilotního projektu ověřování významných prvků duálního vzdělávání v Moravskoslezském kraji
Evaluace pilotního projektu ověřování významných prvků duálního vzdělávání v Moravskoslezském kraji, který vychází z Memoranda o spolupráci v oblasti duálního vzdělávání, proběhla v červnu až září 2020. Tato zpráva byla představena dne 30. 9. 2020 u kulatého stolu, kterého se zúčastnili hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., který se rovněž ujal úvodního slova, náměstek hejtmana MSK Mgr. Stanislav Folwarczny, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Mgr. Jan Rafaj, MBA, ředitel odboru středního a vyššího odborného vzdělávání a institucionální výchovy Ing. Bc et Bc. Petr Bannert, náměstek ministra MPO Ing. Eduard Muřický, dále zástupci z řad NPI ČR, SP ČR, KHK MSK a v neposlední řadě také zástupci 2 firem a 3 středních škol zapojených do tohoto pilotního projektu.
Výstupy z evaluace pilotního projektu „Ověřování prvků duálního vzdělávání v MSK“ dle škol a firem
D. Klíčové profesní kvalifikace zaměstnavatelů se 100 a více zaměstnanci z Moravskoslezského kraje
V souvislosti s REGIONÁLNÍ SEKTOROVOU DOHODOU PRO MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ V OBLASTI ZPRACOVATELSKÉHO PRŮMYSLU, která byla podepsána představiteli MS kraje, zástupci SP ČR, KHK MSK, vybraných spolupracujících zaměstnavatelů, vzdělavatelů, odborů zastoupených ČMKOS a ÚP ČR, jsme zjišťovali, které profesní kvalifikace (PK) dle Národní soustavy kvalifikací (NSK) jsou klíčové pro naše zaměstnavatele z daného sektoru.
Získali jsme vyjádření zástupců 69 firem, které zaměstnávají více než 100 zaměstnanců. Těchto 69 zaměstnavatelů celkově zaměstnává cca 60 tisíc pracovníků, což se rovná cca 63 % všech pracovníků ve zpracovatelském průmyslu zaměstnaných v rámci našeho kraje (k roku 2017).
Jedná se o starší data, sbíraná postupně do roku 2017. Nicméně zájem těchto zaměstnavatelů o zaměření kvalifikace svých (i potenciálních) zaměstnanců se v čase příliš nemění. Jejich vyjádření, které profesní kvalifikace ze seznamu NSK jsou pro ně klíčové, tak mají značnou vypovídací schopnost i dnes.
Díky přiložené prezentaci si lze snadno vyfiltrovat zaměstnavateli nejčastěji označené klíčové profesní kvalifikace dle jednotlivých okresů našeho kraje, ve kterých mají zaměstnavatelé své působiště. Údaje nám tak mohou být vodítkem, jakým směrem zaměřit aktivity vzdělávání dospělých u nás v kraji tak, aby se maximalizovala šance lidí hledajících uplatnění v tomto sektoru na nalezení vhodného zaměstnání.