FAQ
Mohou být za cílovou skupinu považováni zaměstnanci zahraniční mateřské společnosti, kteří jsou v české pobočce firmy v roli expatů?
Odpověď: Podmínkou je, že u školených zaměstnanců se musí jednat o zaměstnance žadatele nebo partnera žadatele, tedy osoby, které jsou v pracovněprávním vztahu k žadateli či partnerovi, s výjimkou osob pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr pracovní smlouvu. Zde je podstatný dopad projektu, který má směřovat do provozovny/sídla podniku v transformaci v Moravskoslezském kraji. Podpora této výzvy má za cíl zachovat pracovní místa v transformujících se podnicích v uhelných regionech v Česku. Z logiky této výzvy se nepředpokládá, že se jedná o pracovníky, jejichž pracovní místa budou v průběhu transformace podniku ohrožena.
Pokud by si firma nakoupila vybavení např. pro virtuální učebnu, kterou by v rámci projektu využívala, bylo by možné část nákladů odepsat? (viz kapitola D.13.6. – Pravidla pro žadatele a příjemce)
Ano, odpisy jsou dle pravidel pro žadatele způsobilými výdaji – viz kap. D.13.6 a kap. C.4.6.17 Odpisy. Odpisy jsou způsobilými výdaji pouze u projektů financovaných dle skutečných nákladů (dle GBER).
Jak se posuzuje velikost podniku v případě, že se vzdělávací projekt týká pouze jedné z provozoven, např. podnik má celkem 2000 zaměstnanců, ale daná provozovna pouze 200. Dotaz míří na stanovení míry podpory dle GBER.
Při určování velikosti podniku se posuzuje vždy celý podnik, a to včetně všech propojených podniků.
Je možné realizovat vzdělávání v zahraničí? Pokud má firma požadavek na vzdělávání, které v ČR není k dispozici a jeho poskytoval je v zahraničí, ale neposkytuje svou službu v ČR. Je možné, aby se zaměstnanec zúčastnil vzdělávání v zahraničí? Pokud ano, bylo by možné do provozních nákladů zahrnout cestovní výdaje a ubytování? Jedná se o větší firmu, kdy by projekt byl financován dle skutečných nákladů.
Kurzy realizované v projektu nelze absolvovat mimo ČR. Pravidla stanovují, konkrétně kap. D.13.3 Místo realizace projektu, že vzdělávací kurzy probíhají v Česku.
Může být dodavatel vzdělávacích aktivit ze zahraničí?
ANO. Žadatel musí postupovat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Pravidla OPST v tomto ohledu žádné omezení nestanovují.
Dokládání bezdlužnosti – jaké formuláře má žadatel vyplnit, doložit?
Toto žadatel nijak konkrétně nedokládá, ale stvrzuje podáním žádosti. Konkrétně viz kap. B.1.1 Procesy a pravidla podání žádosti o podporu – „Podáním žádosti žadatel stvrzuje za sebe i za partnery s finančním příspěvkem, že: nemá v době podání žádosti žádné závazky po splatnosti vůči orgánům veřejné správy a vůči zdravotním pojišťovnám.
Je možné, aby jedna a ta samá firma podala žádost sama za sebe a zároveň byla jako partner sdružená v projektu podnikatelského sdružení? Důvodem jsou různé typy školení, které v projektu podnikatelského sdružení nejsou obsaženy v plném rozsahu, jak by si firma představovala. Z tohoto důvodu si současně podá žádost sama a zrealizuje chybějící vzdělávací aktivity. A budou v obou projektech zapojeni stejní zaměstnanci?
V případě, že by tomu tak bylo, tak to asi bude představovat problém pro kontrolu dvojího financování. V případě, že by v každém z projektů byly jiné kurzy a těchto kurzů se účastnili pokaždé jiní zaměstnanci, tak by to z tohoto pohledu mělo být v pořádku.
Je možné zařadit do vzdělávacího projektu on-line kurzy? Např. vysoce specifické technologické kurzy, které jsou již hotové, nahrané a jsou 100 % online. Je možné tento typ vzdělávání zařadit do projektu nebo to spadá pod e-learning, kde je povoleno online pouze 25 %?
V OPST je možné realizovat kurzy těmito způsoby: fyzicky (s lektorem), online (účastníci jsou ve stanovený čas připojeni online do kurzu, který je vedený lektorem) a e-learning (účastník absolvuje kurz kdykoliv, online a samostatně bez lektora). Z uvedeného popisu vyplývá, že se pravděpodobně bude jednat o kurzy typu e-learning, kde platí podmínka, že kurzy realizované touto formou musí představovat max. 25 %, resp. kurzy fyzickou formou či online musí být min 75 % v daném projektu.
Jsou náklady za činnosti započaté před zahájením projektu (podepsání právního aktu) uznatelné?
Nejsou uznatelné. Veškeré aktivity projektu musí začít až po podepsání právního aktu.
Je možná kombinace podpory de minimis a GBER v jednom projektu?
Kombinace není možná, projekt je vždy realizován v jednom režimu podpory.
Pokud bude o projekt žádat skupina firem, jak bude posuzováno de minimis? Komu vyčerpaná podpora padne do limitu de minimis?
V případě, že bude o projekt žádat skupina propojených podniků, posuzuje se de minimis hromadně. Pokud bude projekt podávat skupina nepropojených podniků, posuzuje se čerpání de minimis samostatně za každou firmu zvlášť.