Dlouhodobá spolupráce firmy a školy otevírá možnost ovlivňovat kvalitu odborného vzdělávání, vysvětluje regionální manažerka největší kadeřnické sítě v Evropě. 

06. 03. 2023

WhatsApp Image 2023 03 06 at 09.31.29 | <strong>Dlouhodobá spolupráce firmy a školy otevírá možnost ovlivňovat kvalitu odborného vzdělávání, vysvětluje regionální manažerka největší kadeřnické sítě v Evropě.</strong> 

Lydie Dihlová pracuje 24 let ve společnosti FRISÖR KLIER správní s.r.o., známou jako Kadeřnictví Klier. Jako regionální manažer má na starost kromě celé Moravy také Hradec Králové a Pardubice. Jeden z nejdůležitějších úkolů její práce je, zajistit kvalitní personální obsazení v salónech. Díky tomuto záměru vznikla před dvěma lety spolupráce s Moravskoslezským paktem zaměstnanosti, která dopomáhá zkvalitnit odborné vzdělávání přímo ve firmě. 

Popíšete nám, jak to všechno začalo? Kdy vznikla první spolupráce se středními školami? 

Vše začalo, když nás oslovila střední škola z Olomouce, že by ráda spolupracovala s naší firmou a chtěla umístit své žáky do našeho salónu v Olomouci. Samozřejmě jsme souhlasili, takže jsme ihned přijali tři slečny. Poté nás oslovila Iva Krahulcová z MS paktu, která nám nabídla spolupráci se Střední školou v Odrách, s tou nabídkou jsem s radostí souhlasila, protože já sama jsem absolventkou této školy. Já jsem vlastně usilovala o tu spolupráci se středními školami z MS kraje už dříve, bohužel vždycky byly nějaké překážky proč to nevyšlo.  

Jak spolupráce nyní funguje?  

V současné době máme v šesti ostravských a opavských salónech holky z oderské střední školy a k nim přibyly z další střední školy z Šilheřovic, se kterou jsme nedávno začali spolupracovat. Spolupráci opět domluvil MS pakt. Ráda bych spolupráci rozšířila i do Brna, tam už budu muset sama.  

Jak odborná praxe probíhá? 

Naše “učenky” začínají jako klasický zaměstnanec: stříháním, umýváním hlav, učí se dělat různé vlasové obřady a vše začíná na pánském oddělení, poté se přechází na dámské. Mimo tyto věci se také učí zvládat ekonomický systém firmy, kde pracují s databází činností a materiálu. Holky si mohou vodit své modely a na nich můžou od rána do večera zkoušet, velká výhoda pro ně je, že materiál využívají zdarma.  

Jaký je rozdíl mezi vykonáváním praxe u vás a ve středisku odborného výcviku? 

Od zástupců škol vím, že rozdíl tam určitě je… Hlavní a nejdůležitější je ten, že u nás mají obrovské možnosti, co všechno se mohou naučit. Nejen klasické střihy, ale i složité balayage, ombré a podobné věci. U nás mají určitě větší rozhled v tom, co je aktuálně trendy, co je moderní a mohou si to zkoušet naživo. Myslím si, že je také motivuje, věnovat se po vyučení práci kadeřníka, když vidí, jak tato profese v reálu funguje. 

Komunikujete se spolupracujícími školami? 

Ano, určitě, se všemi a pravidelně. Zástupci škol k nám pravidelně jezdí na návštěvy, jsme také v telefonickém kontaktu. Dostali jsme nabídku účastnit se závěrečných zkoušek. Rádi ji využijeme.  

Přinesla vám spolupráce nějaké výhody? 

Určitě ano, žákyně, která u nás vykonávala odbornou praxi je od loňského roku naše zaměstnankyně, takže to je pro nás největší výhoda. Známe se, víme, co od sebe můžeme čekat. Toto nám vykompenzuje náklady jak časové, tak finanční, které s praxemi máme.  

Vidíte výhody také ve spolupráci s MS paktem? 

Určitě, přiznám se, že díky Paktu máme spolupráce takto rozjednané. Po nepodařených pokusech navázat spolupráci s některými školami, bych je už opakovaně neoslovila, Pakt to vlastně udělal za mě. A pak také v koordinaci celé aktivity, ve sjednávání schůzek se školami. Velice dobře se mi se zástupci Paktu spolupracuje.  

Chcete spolupráci ještě nějak dále posunout? 

Ano, aktuálně plánujeme pro naše spolupracující školy soutěž. Žáci ve 3.ročníku probírají barvení, takže nám budou moci poslat fotku svého modelu před a po proměně, svůj model musí ostříhat a nabarvit. Výherce vybereme a oceníme krásnými cenami. No a ve Střední škole v Odrách bude probíhat také kadeřnická soutěž – krajské kolo, tam bychom rádi přispěli cenami, stejně jako to bylo již v minulosti. Musím říct, že už se na všechny soutěže moc těšíme.  

Moc Vám děkuji za Váš čas a přeji mnoho úspěchu.  

Foto: Lydie Dihlová s týmem kadeřníků ze salónu v OC Avion Shopping park Ostrava 

WhatsApp Image 2023 03 01 at 21.31.33 | <strong>Dlouhodobá spolupráce firmy a školy otevírá možnost ovlivňovat kvalitu odborného vzdělávání, vysvětluje regionální manažerka největší kadeřnické sítě v Evropě.</strong>