Člen rozpočtové rady vystoupil na workshopu pro Obchodní akademii

19. 05. 2023

1 | Člen rozpočtové rady vystoupil na workshopu pro Obchodní akademii

Na konci dubna čekala žáky Obchodní Akademie Ostrava-Mariánské Hory úžasná příležitost seznámit se systémem státního rozpočtu. MS pakt zaměstnanosti pro ně uspořádal dva hodinového workshopy, kde jako host vystoupil člen Národní rozpočtové rady Ing. Petr Musil, Ph.D. 

Ing. Musil ukázal, jak funguje státní rozpočet, kdo do něj přispívá a jaký byl schodek za rok 2022, který je třetí největší v historii ČR a činí 360 miliard Kč!

I když se tato částka může zdát nereálná, Ing. Musil ji přiblížil ve skutečných výdajích (odhad plateb úroků z dluhu v roce 2025).

Za 100 miliard Kč lze: 

– postavit 657 km dálnic,  

– koupit 20 tisíc bytů 1+KK v Praze, 

– nebo nakoupit 28 stíhacích letounů F-35.  

Uvedl také, že schodek nemají žáci chápat jako něco, co se jich netýká, ale je součástí života každého z nás. 

Během workshopu si žáci vyzkoušeli na malou chvíli, jaké to je stát se členem Národní rozpočtové rady a měli poradit Ministru financí, na které ze šesti položek (armáda, dotace podnikatelům, důchody, podpora stavebního spoření, sociální dávky, školství) má ušetřit nejvíce peněz. Byla to velmi zajímavá hra, která jim ukázala, jak složité je rozhodovat o penězích ve státním rozpočtu. 

Děkujeme místostarostovi Mgr. Ivanu Radimovi, za spolu-organizaci tohoto workshopu. Byla to skvělá škola života a věříme, že si žáci odnesli užitečné rady.